T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Şereflikoçhisar Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Şereflikoçhisar Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Yoğun Bakım

Güncelleme Tarihi: 26/04/2019

YOĞUN BAKIM ÜNİTESİNDE

ZİYARETÇİLERİN UYMASI GEREKEN KURALLAR;

·         Yoğun bakım ünitesinde ziyaretler her gün öğle 12:30 - 13:00 ve akşam 17:00 - 17:30 saatleri arasındadır. Ziyaret süresi 10 dk ile sınırlıdır. Ziyaret saatleri dışında ziyaretçi kabul edilmemektedir.

·         Yoğun bakım ünitesinde refakatçi uygulaması yoktur.

·         Hasta ziyaretlerinde kapı açık olsa bile zile basılmadan içeri girilmemelidir.

·         Hasta ziyaretlerinde içeri girmeden önce girişte bulunan önlük gerektiğinde giyilmelidir.(Temas izolasyonu olan hastalarda).

·         Her ziyaret öncesi ve sonrasında eller girişte bulunan el dezenfektanı ile mutlaka dezenfekte edilmeli veya girişteki lavaboda el yıkama tekniğine uygun yıkanmalıdır.

·         Hastalarımızın sağlığı ve tedavilerinin aksamaması için ziyaretçilerin dışarıdan getirdiği yiyecek ve içecekler kabul edilmemektedir.

·         Ünitemizde enfeksiyon riski ve psikolojik olarak olumsuz etkilenmemesi açısından 12 yaş altındaki çocukların hasta ziyareti kabul edilmemektedir.

·         Enfeksiyon riskine karşı ziyaretçilerin hastalara ait eşyaları kullanmaması, hasta yataklarına oturmaması gerekmektedir.

·         Ünitemizde tedavi alan diğer hastalarımızın sağlığı ve rahatı açısından içeriye ikiden fazla sayıda ziyaretçinin girmemesi ve ünite içerisinde gürültü yapılmaması konusunda hassas davranılmalıdır.

·         Hastalarımızın tedavi ve muayene işlemleri sırasında ziyaretçilerin üniteden çıkarak hasta mahremiyetine özen göstermesi beklenmektedir.

·         Hastalarımızın ziyareti tıbbi nedenlerle hekimi tarafından yasaklandıysa ziyareti konusunda ısrar edilmemesi gerekmektedir.

·         Hastalarımızı enfeksiyondan korumak amacıyla ünite içerisine canlı çiçek kabul edilmemektedir.

·         Ziyaretçilerimizin hastane içinde ve hastane yönetimi tarafından belirlenen alanlar dışında sigara içmesi kesinlikle yasaktır.

·         Solunum yolu enfeksiyonu bulunan(öksürük, hapşırık, burun akıntısı vb.) ziyaretçiler hastalarımızın sağlığı açısından içeri girmemelidir.

·         Hastanın durumu hakkında bilgi alabilmek için hastanın birinci derece yakınları doktoruna başvurabilirler. Hastanın iletişim bilgileri hasta dosyasında bulunmaktadır. Hastamızın herhangi bir isteği veya acil durumu olursa görevlilerimiz vermiş olduğunuz telefon numaralarından size ulaşacaktır.

·         Ziyaret esnasında yüksek sesle konuşulmamalı, hasta cep telefonu ile görüştürülmemeli, cep telefonu veya herhangi bir kayıt cihazı ile hastanın yada yoğun bakımın görüntüleri alınmamalıdır.

·         Hastane yönetimi gerekli gördüğü takdirde ziyaret saatleri hakkında değişiklikler ve düzenlemeler yapabilir.

·         HASTALARIMIZIN SAĞLIĞI VE YOĞUN BAKIM ÜNİTEMİZİN İŞLEYİŞİNİN AKSAMAMASI AÇISINDAN YUKARIDA BELİRTİLEN ZİYARET KURALLARINA UYULMASI ÖNEMLE RİCA OLUNUR.