Palyatif Bakım Merkezi
24 Ocak 2020

Palyatif Bakım Merkezi

PALYATİF BAKIM NEDİR?

                Palyatif bakım, mevcut hastalıkları nedeni ile tam olarak iyileşemeyen veya yaşam sonunda desteğe ihtiyacı olan hastalara yardım etmeyi amaçlayan bir tıp alanıdır. Aynı zamanda  ‘destekleyici bakım’ olarak da bilinir. Hastanın acı çekmesinin giderilmesi ve yaşam kalitesinin artırılmasına odaklı bir bakım şeklidir.

PALYATİF BAKIM HANGİ TEDAVİ VE DESTEKLERİ KAPSAR?

-Ağrının ve diğer bulantı, ishal, kilo kaybı, uykusuzluk, depresyon gibi bulguların kontrol altına alınması ve hafifletilmesi

-Hastada oluşan istenmeyen yan etkilerin giderilmesi

-Beslenme desteğinin sağlanması

-Solunumun rahatlatılması

-Hastanın ve ailesinin psiko-sosyal ve manevi gereksinimlerinin karşılanması

-Hasta ve ailesinin eğitilmesi

-Hastanın son dönem bakımı


PALYATİF BAKIM DESTEĞİ ALMAK İÇİN NEREYE BAŞVURULUR?

               Başvurular; palyatif bakım hizmeti almak isteyen hastaların kendisi veya aile bireyleri tarafından ilgili polikliniklere  yapılabileceği gibi aile hekimi, hastanın takip ve tedavisini yapan diğer hekimler veya evde sağlık hizmetleri ekibi tarafından yönlendirilerek de yapılabilir.

PALYATİF BAKIM MERKEZİ İŞLEYİŞİ

                 Palyatif Bakım Merkezi, hastanemizin zemin katında polikliniklerin karşısında bulunmaktadır. 07.07.2015 tescili alınarak hizmet vermeye başlamıştır.

                Palyatif Bakım Merkezi girişinde refakatçilerin kaliteli vakit geçirmesi amacıyla çok amaçlı salon bulunmaktadır, sol koridorda özel görüşme ve bekleme (Hekimlerin hasta yakınları ile görüştüğü) odası bulunmaktadır. Palyatif Bakım Merkezimizde 12 (oda), 12 (oniki) yatak bulunmaktadır. Odalarımızda hasta yatağı, refakatçı koltuğu, televizyon,buzdolabı,kıyafet dolabı, sehpa,hemşire çağrı zili,banyo ve tuvalet bulunmaktadır.

               Palyatif Bakım Merkezi ziyaret saatlerimiz öğlen12:30-13:30 arası akşam 18:00 19:00 arasıdır.